Lokaty bankowe a rachunek oszczednościowy

29 grudnia 2014

Na podstawową ofertę banków obok kont osobistych składają się lokaty oraz rachunki oszczędnościowe. Za ich pomocą można przechowywać potencjalne nadwyżki finansowe. Nie tyle przechowywać co na nich zarabiać. Klienci często mają dylemat związany z tym co wybrać- konto czy lokatę? Plusy jak też minusy obu tych produktów postaramy się rozwiązać poniżej. Wejdź na ekredytowymarket.pl/, wybierz kredyt, który Cię zadowoli.

Lokatę bankową zakładamy na określony termin. Zwyczajowo lokaty bankowe zakłada się na 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24 czy nawet 36 miesięcy. Wcześniejsze zerwanie umowy z bankiem oznacza utratę zgromadzonych odsetek. Wybierając lokatę o stałym oprocentowaniu wiemy z góry ile na niej zarobimy. Przy lokatach ze zmiennym oprocentowaniem jest to trudne do określenia. Z reguły jednak banki zmienne oprocentowanie oferują wyłącznie przy lokatach długoterminowych. Stałe oprocentowanie jest zaś zwykle oferowane przy lokatach krótkoterminowych.

Rachunek oszczędnościowy oferuje nam zdecydowanie większą elastyczność w obsłudze pieniędzy. Zgromadzone środki na koncie oszczędnościowym, możemy wypłacić w każdym dowolnym momencie. W zależności od specyfiki banku pieniądze z konta oszczędnościowego można wypłacać od jednego do nawet pięciu razy w miesiącu. Wtedy przelewy z rachunku oszczędnościowego są darmowe. Gdy będziemy chcieli wypłacić ponad limit bank naliczy sobie opłatę za przelew. Niezależnie od ilości wypłat z rachunku oszczędnościowego zachowujemy wypracowane odsetki. Z reguły też stałe oprocentowanie przy rachunku oszczędnościowym nie występuje. Rachunki oszczędnościowe posiadają wyłącznie oprocentowanie zmienne.

Kiedy lokata to dobry wybór?

Lokaty bankowe chronią pieniądze nie tylko przed inflacją. Chronią również pieniądze, zwłaszcza większą kwotę przed nas samymi. Niewielka dziura budżetowa, chęć zakupu nowej pralki skłaniają do tego by naruszyć zgromadzone wcześniej środki. Lokata bankowa stanowi przeszkodę. Wcześniejsza wypłata środków naraża na utratę zgromadzonych odsetek. Przeciętny Kowalski przeanalizuje wszystkie za i przeciw zanim podejmie pieniądze z lokaty. Oprocentowanie lokaty bankowej jest też z reguły wyższe niż oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Dla kogo konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to dobry wybór dla tych, którzy dopiero tworzą swoje oszczędności. Można zlecić stały przelew w swoim rachunku osobistym na konto oszczędnościowe. Jest to tez dobra opcja dla tych, którzy mają niewielką płynność finansową i muszą mieć dostęp do swych oszczędności. Przy koncie oszczędnościowym trzeba jednak uważać, by nie wypłat nie zlecać zbyt często. Dodatkowe opłaty za przelewy pochłoną wypracowany zysk.

ekredytowymarket.pl/

Komentowanie zostało wyłączone.