Jaka waluta jest najkorzystniejsza przy zaciąganiu kredytu?

20 października 2014

Od kiedy my, jako konsumenci mamy pewną dowolność w wyborze oferty kredytów, nic dziwnego, że najpierw sprawdzamy różne opcje, szukając tej zgoła najkorzystniejszej. Nic więc dziwnego, że obecnie wiele osób wybiera kredyty hipoteczne w zagranicznych walutach. Dlaczego? Inwestycja ta jest o tyle opłacalna, że w ostatecznym rachunku sam kredyt hipoteczny wychodzi nam taniej niż w przypadku naszej waluty. Dzieje się to dlatego, że inne waluty są mocniejsze na rynku niż złotówki. Oprocentowania, jakie w ten sposób uzyskujemy dla kredytów złotówkowych w ciągu ostatnich miesięcy krążyły minimalnie koło pięciu – szczęściu procent, oczywiście dla najbardziej korzystnych kredytów.

Z kolei w przypadku walut obcych, takich jak na przykład franki szwajcarskie czy euro, oprocentowanie zaczynało się już od trzech procent. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że im mniejszy ten czynnik jest tym lepiej dla każdego kredytobiorcy. Mniejszy procent, to mniejsza rata, a co9 za tym idzie, również mniej pieniędzy, które praktycznie bez większego powodu wpychamy do kieszeni urzędników czy bankowców. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawia się pytanie, jaką walutę w takim razie wybrać, aby zyskać w ten sposób przy spłacaniu kredytu hipotecznego. To długofalowy proces, więc należy wziąć pod uwagę przede wszystkim łączna sumę. Z pomocą wychodzą nam w miarę łatwe w obsłudze internetowe kalkulatory kredytowe, gdzie bez najmniejszego problemu po podaniu konkretnych danych możemy wybrać interesujący nas kredyt i pasujące warunki.

Jednakże abstrahując nieco od elektronicznych schematów i próbując wywnioskować coś na podstawie statystyk, najbardziej pożądaną walutą przy zaciąganiu kredytu są franki szwajcarskie. Różnice między spłata kredytu w złotówkach a we frankach w zależności od powziętej sumy, mogą dojść nawet do kilkuset złotych co przy typowych warunkach oznacza, że jedną ratę, bądź jej część mamy zostawioną w kieszeni. Oprocentowanie w takich przypadkach wypada niższe niż dla złotówkowych kredyt…ów, a dodatkowo, kurs franka szwajcarskiego uznaje się za w miarę stały. Nie ma więc dużych wahań między tym, kiedy zaciągamy a kredyt a chcemy go spłacać w miesięcznej racie. Oczywiście, inne waluty również warto jest rozpatrzyć. Również ciekawym rozwiązaniem są inne waluty, przede wszystkim europejskie, takie jak euro czy funty brytyjskie, a dla walut ogólnoświatowych również niezwykle popularny dolar amerykański.

Napisz odpowiedź