Lokaty antypodatkowe

25 czerwca 2014

Produkty finansowe umożliwiające oszczędzanie z pominięciem słynnego podatku Belki są już wszystkim powszechnie znane. Stale rośnie różnorodność produktów, które umożliwiają klientom banków zarabianie bez konieczności płacenia podatku. Należą do nich także lokaty. Lokaty takie posiadają niższe oprocentowanie w porównaniu na przykład do depozytów, jednak zyski jakie przynoszą są wyższe, co sprawia, że są one bardziej opłacalne.

Niektóre banki oferują swoim klientom lokaty przynoszące zysk w wysokości nawet sześciu i pól procent zainwestowanego kapitału. Aktualnie najbardziej popularna jest lokata, która kapitalizowana jest codziennie. Dzięki temu, że odsetki bank nalicza każdego dnia należny podatek jest bardzo niski, a zatem jest zaokrąglany do zera. Co istotne takie lokaty nadają się do inwestowania stosunkowo niedużych kwot pieniężnych – za górną granicę przyjmuje się zazwyczaj dwadzieścia tysięcy złotych. Zdarza się, że banki w celu otworzenia lokaty z kapitalizacja codzienną wymagają od klienta posiadania określonej kwoty, gdyż w przypadku kwot niższych lokata nie będzie dla nich opłacalna. Na szczęście nie wszystkie banki stosują taką strategię, także jeżeli ważne jest dla nas oszczędzanie, to znajdziemy bank, który pozwoli nam na zainwestowanie nawet kwoty mniejszej niż tysiąc złotych.

Alternatywą dla lokaty posiadającej codzienną kapitalizację są lokaty mające postać polisy ubezpieczeniowej na życie. One również pozwalają nam na uniknięcie konieczności płacenia podatku mimo, że odsetki naliczane są dopiero po upływie okresu, na który otwarta została lokata. Taki manewr umożliwia polskie prawo zgodnie, z którym nie ma konieczności płacenia podatku od produktów finansowych o charakterze ubezpieczeniowym. Nie da się jednak ukryć, że lokaty w postaci polis ubezpieczeniowych są mniej korzystne, jest to spowodowane przez ich niższe oprocentowanie. Dla niektórych osób ich wadą będzie także limit czasowy, na który mogą być otwierane, w większości banków wynosi on jedynie rok, a w niektórych nawet sześć miesięcy.

Napisz odpowiedź