Firma na kredyt – czy to możliwe

5 czerwca 2014

Obecnie ilość kredytów na rynku jest bardzo duża, niezwykle szeroką gamę stanowią kredyty dla firm. Te kredyty są szczególnym rodzajem produktów bankowych, przede wszystkim ze względu na to, iż tryb ich przyznawania oraz możliwości, jakie mają przedsiębiorcy są znacznie odmienne niż kredyty dla klientów indywidualnych.

Firma – jak podchodzą do tego banki?

Dla banku klientem tak zwanym firmowym jest nie tylko przedsiębiorstwo takie jak spółka, lecz także osoby prowadzące działalność gospodarczą. W zależności od tego, kto stara się o kredyt, różne są sposoby weryfikacji klientów oraz wymagane przez banki dokumenty, bardzo często także kwoty, o jakie taki klient biznesowy może się starać są różne.  Jeżeli mowa o spółkach, bardzo często muszą one przedstawić raporty finansowe czy też wykaz posiadanych środków trwałych. Niezwykle często bowiem, zwłaszcza jak mowa o kredytach w dużej wysokości, banki wymagają ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Może to być na przykład wpis do hipoteki posiadanej przez firmę nieruchomości. Takie same procedury banki stosują w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Te osoby jednak bardzo często mogą zamienić takie zabezpieczenie na poręczenie żyranta czy dwóch.

Rodzaje kredytów dla firm

Firmy mogą starać się o bardzo różnorodne kredyty. Poza kredytami gotówkowymi, do ich dyspozycji jest szeroka gama kredytów inwestycyjnych czy tak zwanych obrotowych. Każdy rodzaj kredytu to nie tylko  całkiem odmienne warunki ich przyznania, ale także wysokości czy sposób weryfikacji klienta starającego się o takie finansowanie.

Kredyty inwestycyjne – co to takiego?

Kredyt inwestycyjny, jak sama nazwa pozwala się domyślać, jest kredytem który może być przeznaczony na różnego rodzaju inwestycje. Znaczna większość banków jednak przyznaje go klientom wówczas, gdy inwestycje mają mieć charakter trwały. Mogą to być na przykład kupno czy budowa nieruchomości, z przeznaczeniem na potrzeby firmy, czy też zakup maszyn i urządzeń niezbędnych w jej działalności. W przypadku gdy mowa o nieruchomościach, zazwyczaj zabezpieczeniem takiego kredytu jest ustanowienie wpisu do hipoteki nieruchomości. Nieco inna sytuacja gdy chodzi o zabezpieczenie takich kredytów następuje, gdy mowa o tych przeznaczanych na zakup maszyn czy urządzeń, nie zawsze bowiem jest możliwe ustanowienie na nich zastawu na tyle skutecznego, aby nie można ich było sprzedać bez zgody i wiedzy banku. Dlatego niezwykle często w takiej sytuacji banki wymagają dodatkowego zabezpieczenia, na przykład na posiadanych prze firmę nieruchomościach.

Kredyty gotówkowe dla firm

Firmy również, podobnie jak klienci indywidualni, mogą starać się o uzyskanie kredytów gotówkowych. Jednakże tutaj zazwyczaj wysokość ich jest znacznie większa. Ten rodzaj kredytów jest jednak najwyżej oprocentowany, gdyż zazwyczaj banki nie wymagają żadnych zabezpieczeń, dlatego też na taką formę finansowania zakupów obecnie decyduje się coraz mniej firm.

Kredyty obrotowe i ich popularność

Na pewno do tych kredytów, które firmy zaciągają najchętniej, zaliczyć można przede wszystkim kredyty tak zwane obrotowe. Najczęściej są one przyznawane w postaci linii kredytowej w rachunku, i mogą być przez firmę wykorzystywane na finansowanie bieżących potrzeb działalności. Ich zaletą jest przede wszystkim niezwykle niskie oprocentowanie, poza tym firmy wtedy zazwyczaj płacą odsetki wyłącznie od tej kwoty kredytu, jaką faktycznie wykorzystają. Dlatego jest to na pewno jedna z tańszych możliwości korzystania prze firmy z produktów bankowych.

tagi: , ,

Napisz odpowiedź